U S G

OFERTA BADAŃ USG

USG jamy brzusznej
USG tarczycy

USG ślinianek
USG szyi ( węzły chłonne, guzki, torbiele)
USG dołów pachowych
USG pachwin
USG jąder
USG tkanek położonych podskórnie
USG jam opłucnowych
Przezklatkowa ultrasonografia płuc


USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej dzieci


badanie to zaleca się wykonywać u dzieci przynajmniej raz w roku. Szczególnie wskazane jest ono w przypadku takich dolegliwości jak biegunka, zaparcia, problemy z układem moczowym, moczenie nocne, wzdęcia oraz podejrzenia wad układu moczowego. Również u wcześniaków, dzieci ze słabym przyrostem masy ciała, przepukliną pępkową oraz podejrzeniem wad genetycznych dobrze jest pamiętać o przeprowadzeniu tego USG.

Do USG jamy brzusznej  – dziecko zawsze powinno być nawodnione. Starsze dzieci nie powinny jeść ok 3-6 godzin przed badaniem (oczywiście w miarę możliwości), w razie występowania wzdęć, dzień przed badaniem dieta lekkostrawna, ewentualnie kropelki Espumisam w dzień badania.

Każde dziecko starsze przed badaniem USG jamy brzusznej powinno mieć wypełniony pęcherz moczowy. Praktycznie można to rozwiązać podając duże ilości napojów 30-60 minut przed badaniem.

Jeśli chodzi o noworodki, powinno się dzień przed badaniem podać Esputicon lub Espumisan w kroplach. Przed wejściem do gabinetu dziecko musi być zawsze nakarmione (butelką lub piersią) do syta.

Jeśli badanie ma szczególnie ocenić czynność odźwienika żołądka – zdarza sie przerost około 3-6 tyg. życia – dziecko powinno być odgazowane (dzień przed badaniem podajemy Esputicon lub Espumisan), dobrze nawodnione, wchodząc do gabinetu powinno mieć pełny żołądek.

U dzieci, podobnie jak u dorosłych, wykonuje się również USG tarczycy (np. w rodzinnej niedoczynności lub nadczynności tarczycy), USG jąder (przy podejrzeniu wodniaków, przepukliny pachwinowej, braku jąder w worku mosznowym). USG ślinianek i węzłów chłonnych szyi (w zapaleniu ślinianek, podejrzeniu świnki, powiększonych węzłach chłonnych szyi).

USG jamy brzusznej dorosłych


USG BRZUCHA
Badanie USG brzucha przeprowadzane jest przy użyciu bezpiecznych fal akustycznych o częstotliwości w zakresie 1-10 MHz.

USG jamy brzusznej to jedno z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych.

Jest to badanie , które warto robić profilaktycznie, najlepiej co roku lub co dwa lata.

Objawy, które powinno skłonić pacjenta do wykonania USG jamy brzusznej to :

• ostre lub przewlekłe bóle brzucha wyczuwalne
• palpacyjnie nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej
• powiększenie się obwodu brzucha
• utrata wagi ciała
• utrata apetytu
• biegunki wymioty
• uraz brzucha
W USG jamy brzusznej możemy ocenić stan narządów , ich wielkość i budowę ,oraz wykryć nieprawidłowości w ich strukturze. Możemy wykryć takie nieprawidłowości jak guzy i torbiele. Możemy wykryć m.in.kamicę nerek lub pęcherzyka żółciowego Można także wykryć obecność płynu w jamie brzusznej.

W badaniu USG jamy brzusznej możemy ocenić wątrobę, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe , trzustkę, śledzionę, nerki, nadnercza, aortę, pęcherz moczowy.

PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG BADANIA

Badanie USG jamy brzusznej trwa około 10-20 minut, w zależności od potrzeb i warunków. Jest całkowicie niebolesne i nieszkodliwe; można je także bezpiecznie wykonywać w ciąży. Do badanie należy rozebrać się od pasa w górę, a lekarz po nałożeniu na skórę brzucha specjalnego żelu przesuwa głowicę USG rejestrując obraz badanych narządów. Pacjent otrzymuje opis badania USG brzucha oraz zdjęcia z badania.

USG JAMY BRZUSZNEJ – PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Przed badaniem USG brzucha (kilka dni) Pacjenci nie powinni spożywać ciężkostrawnych posiłków mogących wywoływać gazy, które zniekształcą diagnozę. Zaleca się pójście na badanie na czczo, jeśli jest ono zaplanowane na popołudnie – można zjeść rano lekkie śniadanie i zażyć Espumisan lub inny lek redukujący produkcję gazów w jelitach.

Ok. 1-1,5 h przed badaniem USG brzucha należy wpić co najmniej litr wody lub niesłodzonej herbaty, aby płyn wypełnił pęcherz. Bezpośrednio przed badaniem nie powinno się palić. Do odsłoniętego fragmentu brzucha posmarowanego odpowiednim żelem lekarz przykłada głowice aparatu i przesuwając, uzyskuje obraz jamy brzusznej i znajdujących się w niej narządów takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz moczowy, gruczoł krokowy. Badanie jest bezbolesne, zaleca się wykonywanie go również profilaktycznie raz na 1-2 lata.


USG jąder (moszny)

Najczęstsze wskazania do USG jąder  to:  powiększenie jądra , ból jąder, wyczuwalny guz jądra lub uraz .
W trakcie badania ocenia się wielkość jąder i  najądrzy, ich strukturę , ilość płynu w worku mosznowym. Można wykryć guzy jąder, torbiele, zmiany pourazowe. Można wykryć wodniaki jąder i żylaki powrózka nasiennego.
Powiększenie się jądra, szczególnie niebolesne jest ważnym wskazaniem do wykonania usg jąder. Może pomóc w szybkim ustaleniu przyczyny.
Przygotowanie do badania:
Do badania usg jąder nie jest potrzebne przygotowanie
.
Należy odsłonić okolice worka mosznowego. Badanie jest bezbolesne.

USG szyi -

Wskazaniem do wykonania usg szyi najczęściej jest wyczuwalna zmiana guzowata w jej obrębie, asymetria szyi. 
Przygotowanie do zabiegu
Badanie nie wymaga przygotowania.

Pacjent w trakcie badania leży na plecach z lekko odchyloną głową, szyja jest pokrywana specjalnym żelem. Konieczne jest odsłonięcie szyi, a więc należy zdjąć ozdoby np. łańcuszki.

USG ślinianek -

Wskazaniem do przeprowadzenie tego badania jest ból w okolicy ślinianki, powiększenie tej okolicy, wyczuwalny guz. Usg ślinianek ocenia wielkości i morfologię ślinianek przyusznych i podżuchwowych. Pozwala wykryć guzy ślinianek, poszerzenie przewodów ślinowych, ocenić kamicę w obrębie przewodów ślinowych.
Szczególnie ważne jest to badanie przy niebolesnym powiększeniu się okolicy ślinianek.
Przygotowanie do zabiegu
Badanie nie wymaga przygotowania
. USG ślinianek wykonuje się w pozycji leżącej z lekko odchyloną głową. Należy odsłonić szyję do badania.


USG tarczycy

to badanie pozwalające na dokładne zobrazowanie nawet małych zmian w tarczycy oraz na ocenę jej wielkości, struktury tkanki tarczycowej, rozległości i charakteru zmian.
Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania usg tarczycy jest nieprawidłowy poziom badania laboratoryjnego TSH lub powiększenie obwodu szyi, wyczuwalne zmiany w obrębie tarczycy.
W trakcie badania USG tarczycy oceniamy wielkość tarczycy, budowę, strukturę , symetrię oraz obecność zmian ogniskowych.
W badaniu usg możemy w obrębie miąższu tarczycy wykryć obecność guzków, zwapnień, torbieli. Możemy stwierdzić nieprawidłowość w jej wielkości.
USG tarczycy jest ważne w diagnostyce niedoczynności i nadczynności. W USG tarczycy możemy wykryć zmiany , które następnie weryfikujemy w biopsji cienkoiglowej. USG tarczycy pozwala  często na wykrycie Choroby Hashimoto czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
Przygotowanie do badania
Do USG tarczycy nie jest wymagane przygotowanie. W trakcie badania pacjent leży z lekko odchylona głową. Szyja musi być odsłonięta, ozdoby typu łańcuszki muszą być zdjęte. Badanie jest bezbolesne.

Badanie USG tarczycy warto wykonywać profilaktycznie co 1-2 lata, głównie powinny to badanie wykonywać kobiety, ponieważ w większości to one chorują. Objawy towarzyszące chorobom tarczycy są bardzo różne : zmęczenie, zaburzenia snu, tycie lub chudnięcie, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania i wiele innych.

USG obwodowych węzłów chłonnych – pachowych, pachwinowych i innych

Wskazaniem do badania jest wyczuwalne powiększenie jednej z grup węzłów chłonnych.
W trakcie badania oceniamy wielkość węzłów, ilość  oraz ich budowę. Przy ocenie budowy węzłów wykorzystujemy usg Doppler.
USG węzłów warto wykonać , jeżeli wyczujemy powiększony, niebolesny węzeł.
Przygotowanie do zabiegu
Badanie nie wymaga przygotowania.
Należy odsłonić badane obszary oraz zdjąć wszelkie ozdoby.

USG tkanek podskórnych (powłok) -

Powodem wykonania takiego badania jest wyczuwalna pojedyncza lub mnoga zmiana o typie drobnych guzków w obrębie tkanki podskórnej. Zmiany są najczęściej wykrywane przypadkiem. Zaleca się  koniecznie skontrolować wyczuwalne zmiany w badaniu USG jeżeli się powiększają.
Natomiast podejrzenie przepukliny najlepiej skonsultować z lekarzem chirurgiem i ewentualnie wykonać USG.
Przygotowanie do badania:

Badanie nie wymaga przygotowania. Wykonuje się w pozycji leżącej. Należy odsłonić badany obszar skóry.

USG jam opłucnowych
– badanie przydatne do oceny obecności i iliści płynu w jamach opłucnowych.
– Badanie nie wymaga przygotowania

Przezklatkowa ultrasonografia płuc
– badanie służy do oceny struktur położonych podopłucnowo, doskonale nadaje się do oceny zapalenia płuc
( szczególnie jest wykorzystywane u kobiet w ciąży, u których przeciwwskazane jest wykonywanie zdjęć RTG, do kontroli regresji zmian zapalnych
po leczeniu zapalenia płuc u dorosłych i dzieci
–  w warunkach klinicznych wykorzystuje się badanie do oceny w stanach nagłych- odma, obrzęk płuc, niedodma, ARDS.
– Badanie nie wymaga przygotowania

Badania biochemiczne

Lp. Rodzaj Badania
HEMATOLOGIA - KOAGULOGIA - ANALITYKA OGÓLNA
1. mocz badanie ogólne
2. OB.
3. morfologia
4. rozmaz – Schiling LL
5. płytki krwi PT
6. retikulocyty
7. czas krwawienia i krzepnięcia APTT
8. wskaźnik protrombinowy INR
9. badanie kału (ogólne)
10. badanie kału (pasożyty)
11. badanie kału (resztki pokarmowe)
12. krew utajona w kale
13. kał - Lamblie

Badania Psychotechniczne

1. badania kierowców wszystkich kategorii prawa jazdy,
2. badania kierowców skierowanych przez organ kontroli ruchu,
3. instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy,
4. kandydatów na instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy
5. operatorów maszyn drogowych, sprzętu budowlanego,
6. wózków akumulatorowych i widłowych, suwnic, podnośników,
7.urządzeń ciśnieniowych,
8. osób ubiegających się o pracę,
9. osób zatrudnionych powyżej 3 metrów.

Pomiary parametrów mikroklimatu

1. PMV, PDD, WCI, IREQ, WBGT,
2. badanie ergonomii na stanowiskach pracy,
3. badania warunków pracy na stanowiskach obsługi urządzeń komputerowych,
4. badania skuteczności wentylacji,
5. badania wydatku energetycznego,
6. Ocena Ryzyka Zawodowego,
7. karty rejestru wyników badań i pomiarów szkodliwych dla zdrowia na stanowiskach pracy,
8. dobór odzieży roboczej, ochronnej i sprzętu ochrony osobistej,
9. usługi w zakresie zabezpieczeń p. poż.
10. badania i pomiary rezystancji izolacji.